KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum Mariánské Lázně.
Městské muzeum Mariánské Lázně
Městské muzeum Mariánské Lázně. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Mariánské Lázně

Městské muzeum Mariánské Lázně / Mariánské Lázně

V hlavní expozici Městského muzea v Mariánských Lázních si můžete prohlédnout například sbírku nejrůznějších lékařských přístrojů, které se používaly během lázeňské léčby. Mimo stálých expozic můžete zhlédnout i výstavy výtvarného umění v Galerii Goethe a tematické výstavy ve výstavním sále.

Městské muzeum Mariánské Lázně bylo založeno v roce 1887. Sbírkový fond muzea ve svých počátcích obsahoval asi 250 položek. Od roku 1953 je umístěno v nejstarším domě historické části města s empírovým průčelím. Dům byl postaven v roce 1818 jako penzion pro lázeňské hosty. V roce 1823 v něm bydlel spisovatel Johann Wolfgang von Goethe.


O historii Mariánských lázní
Expozice věnovaná historii města a dějinám lázeňství zachycuje vývoj mladého lázeňského místa v průběhu 200 let jeho existence. Kromě historických faktů a významných mezníků v historii města budete mít možnost se seznámit i s dějinami lázeňské každodennosti. Expozice zachycuje vznik dnes již tradičních lázeňských oplatek a zapomenout nelze ani na léčebné kůry připravované pro návštěvníky lázní.

Expozice J. W. Goetha
Vztah J. W. Goetha k českým zemím byl velice kladný. Básník sám projevoval neobvyklý zájem o poznání Čech, jejich dějin, přírody a dokonce i jazyka. Z tohoto důvodu zde byl Goethe častým hostem. Již v roce 1785 byly cílem jeho první cesty Karlovy Vary.

Původní nábytek v Goethových pokojích se zachoval díky péči bývalých majitelů domu. Také Goethovy portréty na stěnách pocházejí z doby jeho pobytu v Mariánských Lázních. V Goethově pracovně naleznete kromě jeho psacího stolu i další drobné předměty, které básník používal. Expozice zároveň poodhalí tajemství vztahu J. W. Goetha k mladičké baronese Ulrice von Levetzow, ke které básník v Mariánských Lázních citově vzplanul a následně své city k nenaplněné lásce vyjádřil ve známé básni „Elegie“.

Expozice anglického krále Edwarda VII.
Prohlédněte si rekonstrukci královského apartmá Edwarda VII. s originálním nábytkem a dalším vybavením přeneseným z hotelu Výmar. K vidění jsou zde i fotografie zachycující anglického krále v Mariánských Lázních a ukázky dobového tisku, který informoval o panovníkově pobytu v lázeňském městě.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.