KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Na zámku Valeč uvidíte mnoho architektonických detailů. V noci si jej můžete projít s lucernami
 
Autor / zdroj foto: Zámek Valeč

Zámek Valeč / Valeč v Čechách

Zámek leží v městečku Valeč na úpatí zalesněných Doupovských hor. Spolu se vstupenkou si v informačním centru můžete zapůjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. V nočních hodinách si k prohlídce můžete zapůjčit lucerny, což je zážitek, který ocení především děti.

Na zámku můžete vidět množství architektonických detailů. Ke každé místnosti je podrobný popis v zapůjčeném průvodcovském textu. Zámek nabízí rovněž výstavy soudobého umění.

Zámek leží v městečku Valeč na úpatí zalesněných Doupovských hor. Valečsko bylo prohlášeno za krajinnou památkovou zónu. Farní kostel Narození sv. Jana Křtitele na náměstí byl založen v polovině 13. století, na místě dnešního zámku stál původně gotický hrad.

Hlavní osa zámeckého parku směřuje od zámku kolem teatronu k bráně a ke zřícenině Nového domu. Na příčné ose stojí vedle velké kaskády letohrádek Jinotaj (Solitude).

Na pahorku v parku byly zřízeny vodní nádrže, které dodávaly vodu do tlam fantastických vodních stvůr, z nich proudila do velké kaskády a dalších vodotrysků. Braunova dílna doplnila zámecký park ve Valči dvaatřiceti plastikami z pískovce. Sochy ztvárňují alegorie vlastností, umění a vědy a postavy z antické mytologie.

Zámek byl barokně přestavěn F. Barellim a G. A. Biana Rossou. Výjimečnou barokní perlou je Rossiho zámecký kostel a též sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna.

Po roce 1945 zámek Valeč sloužil jako dětský domov, a to až do obrovského požáru v roce 1976. Takřka před demolicí zámek Valeč zachránil Národní památkový ústav a začal s obnovou areálu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.