KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Hartenberg láká návštěvníky venkovní přírodou a okolním lesoparkem
 
Autor / zdroj foto: Hrad Hartenberg

Hrad Hartenberg / Josefov

Hrad Hartenberg se nachází nedaleko obce Josefov na Sokolovsku. Hrad z dálky neuvidíte, je postaven na ostrohu, ale řádně ukrytý hluboko v lesích. Na hradě se každoročně pořádá množství místních událostí, mezi nimiž nejoblíbenější jsou "Hartenberské strašení" nebo "Mikulášská jízda".

Jedinečná atmosféra a dobrovolnické nadšení každým rokem přilákají tisíce návštěvníků. Přijeďte se podívat na hrad, potěšit se venkovní přírodou a okolním lesoparkem a uspořádat akci pro sebe a své přátele, nebo pro své děti. Brány místního "království" zůstávají dokořán pro všechny, kteří si přejí zakřičet v tomto magickém kraji s bohatou historií a nádhernou krajinou. Vydejte se po stopách J. W. Goetha nebo hraběte Auesperga. Přijeďte a zhluboka nadechněte atmosféru tohoto starobylého místa plného vzpomínek.


Z historie hradu
Hrad později zámek zde stojí již více jak 800 let. Byl založen jako ministeriální hrad na rozmezí Českých zemí a Sv. Říše římské na přelomu 12-13 století ministeriály ze západu.

V 15 století pravděpodobně podlehl Husitům a následně Chebským měštěnům a v 17 století pak Švédům. V roce 1668 zachvátil hlavní palác rozsáhlý požár. Prošel taky mnoha přestavbami. Ze všech těchto ran se vždy vzpamatoval. Nejzásadnější destrukci nejspíš zažil během 20 století. Po roce 1945 byl vyrabován, posléze obsazen Československou armádou a v 50. letech státními statky. Ty si z něj následně udělaly sklad brambor a prasečák. V roce 1985-1991 bylo dílo zkázy dokonáno úmyslnými požáry.

V roce 1997 zakoupil rozsáhlou zříceninu soukromý majitel Bedřich Loos. Postupně se mu podařilo přikoupit i další objekt dříve náležející k hradu a to Sýpku ze 17 století a bývalý zámecký pivovar. Všechny tyto objekty zasluhují pozornost v tomto malebném historickém území na pokraji hnědouhelné pánve. Bedřich Loos zapojil do záchrany dobrovolníky z celého světa a také lidi ze sociálně vyloučených lokalit na Sokolovsku.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.