KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Historické lahve na minerální vodu i originální hodinový stroj z 16. století. Nejenom tímto láká k návštěvě Mattoni muzeum
 
Autor / zdroj foto: Mattoni muzeum

Mattoni muzeum / Kyselka

Mattoni muzeum nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy či projekty realizovaných staveb. Součástí muzea jsou ale i interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem.

Muzeum Mattoni vzniklo ve zrekonstruovaném Löschnerově pavilonu v obci Kyselka nedaleko Karlových varů v červenci 2016. Původní Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku, v roce 1873, jako provozovna pro stáčení minerální vody.


V muzeu na vás čeká rozsáhlá sbírka historických lahví na minerální vodu nebo sbírka etiket, zdobící lahve Mattoni v minulosti i současnosti. Unikátem vztahujícím se k regionu je pak originální hodinový stroj z 16. století z věže kostela v Radošově, dnešní součásti obce Kyselka.

Po stopách skřítků
Naučná stezka je navržena tak, aby návštěvníkům poskytla informace o historii Kyselky a o budovách bývalých lázní, které postupně prochází stavební obnovou. Trasa 1. Etapy naučné stezky je vedena z velké části po původních promenádních cestách z dávných dob H. Mattoniho, kdy byly ještě hojně využívány tehdejšími turisty a jsou i v dnešní době průchozí. V průběhu trasy stezka upozorňuje na téměř zaniklá odpočinková místa, vyhlídky, parky, altány a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách. Významné zastávky jsou opatřeny informační tabulí, těch je na trase o délce 3,3 km celkem 16.

Historickým motorákem v létě do Kyselky
Osobní železniční doprava do Kyselky skončila v roce 1935. Po obnovení provozu vlečky v úseku Vojkovice – Kyselka v roce 2012 se na trať podél Ohře vrátily nákladní vlaky s minerálkami a veřejnost ji mohla využívat alespoň v rámci občasných nostalgických jízd. Pro letní sezónu se České dráhy a Karlovarské minerální vody domluvily na provozu pravidelného vlakového spoje z Karlových Varů do Kyselky. Historický motorový vůz nazývaný železničářskou hantýrkou „singrovka“ trati Karlovy Vary – Vojkovice – Kyselka a zpět jezdí každou sobotu po dobu letních prázdnin.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.