KAM NA VÝLET / Jeskyně a podzemí

Štola Johannes.
Ve štole Johannes projdete 500letou historií během dvou hodin
Štola Johannes.  
Autor / zdroj foto: stolajohannes.cz

Štola Johannes / Gottesgab

Štola Johannes představuje mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze jinde ve světě vidět jen málokde. V tomto historickém důlním díle za 2 hodiny projdete 500letou historií.

Již více než 800 let trvá historie dobývání rud v Krušných horách na obou stranách česko-saské hranice. Štola Johannes se nachází v jedné z nejpozoruhodnějších rudních oblastí v České republice, kterým je skarnový revír Zlatý Kopec. Ten je i se štolou Johannes součástí společné česko-německé nominace k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Největším dolem revíru Zlatý Kopec - Kaff byla štola Johannes. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze jinde ve světě vidět jen málokde. Štola Johannes vás zve do svého podzemí. V tomto historickém důlním díle za 2 hodiny projdete 500letou historií. 

Jak probíhá prohlídka
V obslužném domku štoly Johannes vám budou zapůjčeny helmy, svítilny, holínky, pláště a jednorázové pracovní rukavice. Pak se vydáte od obslužného domku k vstupu do štoly. Cesta je poměrně strmá do kopce a trvá přibližně 15 minut.

Základní prohlídková trasa
Návštěvníci projdou štolou Johannes, vystoupají do menší dobývky, zhlédnou zatopené hloubení u dobývky po Stříbrné žíle a absolvují prohlídku hlavní atrakce – velké komory včetně šachty; poté se vrátí štolou Johannes na povrch. Odtud pak následuje povrchový výstup k budově ručního žentouru a návrat zpět k obslužnému objektu.

Časová náročnost prohlídky od zapůjčení výbavy až po její odevzdání vychází podle počtu návštěvníků zhruba na 1,5 až 2 hodiny, z toho vlastní prohlídka podzemí trvá asi 1 hodinu. Pozor, výstup od obslužného domku ke štole Johannes zabere 10 až 15 minut.

Velká naučná trasa
Návštěvníci projdou štolou Johannes, vystoupají do menší dobývky, zhlédnou zatopené hloubení u dobývky po Stříbrné žíle a absolvují prohlídku hlavní atrakce – velké komory. Následuje prohlídka nejstarší části dolu – velké dobývky za „větrnými dveřmi“ (stoupání po žebřících), dále projdou labyrintem vzájemně propojených menších komůrek a dobývek (trasa opět vede po žebřících). V těchto místech si zájemci mohou zkusit prolézt nízkou chodbu („plazivku“). Prohlídka podzemí končí návratem na povrch šachtou po dřevěných žebřících (asi 40 metrů). Při ústí šachty si návštěvníci prohlédnou ruční žentour a vrátí se cestou dolů k obslužnému objektu.

Časová náročnost prohlídky od zapůjčení výbavy až po její odevzdání vychází podle počtu návštěvníků zhruba na 2,5 až 3,5 hodiny, z toho vlastní prohlídka podzemí trvá asi 2 až 2,5 hodiny. Pozor, výstup od obslužného domku ke štole Johannes zabere 10 až 15 minut. 

Podmínky vstupu do štoly Johannes
Prohlídkové trasy jsou fyzicky náročnější a pro jejich absolvování je třeba mít náležité vybavení. Prohlídky se nedoporučují objemným osobám z důvodu úzkého průchozího profilu chodeb.

Velikost jedné prohlídkové skupiny návštěvníků štoly Johannes je 10 osob.

Z bezpečnostních důvodů nelze provázet pouze jednu osobu.

Do štoly je vstup zakázán dětem do 10 let, osobám s fobií ze stísněných prostor, osobám se zdravotními (pohybovými) problémy a s problémy udržení rovnováhy, osobám podnapilým nebo pod vlivem jiných návykových látek, psům a jiným zvířatům. 

Více informací včetně otevírací doby a cen vstupného najdete na webu stolajohannes.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.