KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Přeneste se na hradu do dob dávno minulých a otevřete se starým příběhům Krušnohorska
 
Autor / zdroj foto: Horní hrad Hauenštejn

Horní hrad Hauenštejn / Krásný Les

Horní hrad nabízí možnost sledovat jeho proměny během rozsáhlé obnovy, která se nese v duchu motta „Jak se staví hrad“. Přijeďte si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení či zámeckou kapli.

Zámek Horní Hrad, původně středověký hrad Hauenstein, byl vybudován na skalnatém ostrohu na strategicky velmi výhodném místě k ochraně zemské stezky, která vedla nedalekým údolím Ohře.

Z původního nevelkého hradu vznikl díky dvěma zásadním přestavbám v 19. století prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však hrad značně zchátral a uvažovalo se i o jeho demolici. Na začátku nového milénia jej získal soukromý majitel, který okamžitě začal s jeho záchranou.


Tvorba z uměleckých symposií
Díky několikaleté tradici Všeobecně uměleckých symposií, můžete v rozsáhlých prostorách Horního hradu vidět nespočet zajímavých děl řezbářů i řezbářek z naší republiky i sousedního Německa. Zajímá vás, jak si řezbáři představují „Pitný režim“, „Prvotní hřích“, „Gordický uzel“, „Pastičku na dračí vejce“ a mnohé další? Pojďte se proplétat hornohradskými zdmi a objevovat všemožná díla – ať už během obvyklých prohlídek nebo i prohlídek nočních, kdy je hrad tajuplnější.

Buquoyjský sál s rodokmeny
Rozsáhlý rodokmenový materiál jednoho z v minulosti nejmocnějších evropských rodů, samozřejmě s těžištěm na větvi spojené s Horním hradem. Zachycuje vývoj rodu od jeho počátků v 11. stol. až do současnosti – včetně aktuálních rozrodů a vývodů současných členů rodu.

Pověsti a legendy Krušnohoří
Krušnohoří je krajina pověstná již středověkým dobýváním drahých kamenů a rud obsahujících měď, cín, stříbro i železo. Stejně tak jako je krušnohorská krajina bohatá na vzácné rudy, je bohatá i na pověsti a báje týkající se krušení, prvního osidlování i starých hradů.

Zbroj pro malé rytíře
Stálou expozicí je i prodejní výstava výrobků Jiřího Havlise z borovanského zámku, jehož živnost se nazývá papírový platnéř. Výstava zahrnuje mnoho helmic, štítů s fénixem, kopí, halaparten a samosebou i meče. Vše bude vystaveno v hradní pokladně a pro udatné malé návštěvníky se počítá i s možností zapůjčení po celou dobu jejich návštěvy na hradě.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.