EKONOMIKA / Práce a kariéra

Popis:
20.8.2019

Studenti chtějí mít praxi v ostrovské nemocnici, je jich zde stále více

OSTROV

Ostrovská nemocnice v posledních dvou letech prohloubila a zintenzivnila spolupráci se zdravotnickými školami v regionu. Během školního roku sem chodí na praxi desítky studentů, kteří navíc mohou získat podporu v rámci stipendijního programu. Jejich počet v posledním roce narostl. Brigádničí tu i o víkendech, nemocnice má plnou i prázdninovou kapacitu. Studenty láká luxusní prostředí moderní zrekonstruované nemocnice, erudice zdejších lékařů, personálu i dobrá finanční odměna za práci.

„Snažíme se. Během roku se u nás vystřídalo více než 30 studentů středních škol, což je ve srovnání s předchozími léty dvojnásobný nárůst. Vše je ukázkou dobré práce našeho personálního oddělení,“ uvádí ředitel ostrovské nemocnice František Werner.

Spolupráce se školami se zintenzivnila především s aktuálními personálně silnými ročníky a také se jmenováním Lenky Dlouhé do role nové náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

„Společně jsme znovu kontaktovali instituce v okolí, které s námi mohou spolupracovat. Najít zkušenou sestřičku s praxí je v dnešní době velice obtížné. V nemocnicích si je většinou hýčkají. Pokud studenti v nemocnici již v průběhu studia a to ať v rámci praxe či brigády pracují, tak v momentě, kdy přemýšlí, co bude dál po dokončení školy, může rozhodnout to, kam nastoupí, právě znalost prostředí a kolegů,“ uvádí Michaela Jirkovská, personalistka ostrovské nemocnice.

Ostrovská nemocnice spolupracuje především se Střední zdravotnickou školou v Karlových Varech, kde je možné studovat obory, jako je například praktická sestra, nutriční asistent a sportovní masér – nově masér ve zdravotnictví.

„Naše spolupráce s Nemocnicí Ostrov je dlouhodobá, ale v posledním roce se zvýšila a jistě ještě zvýší, protože žáků a studentů některých oborů přibývá a my pro ně hledáme nové možnosti s praxí, ať už celoročně či individuálně,“ uvádí Jaroslava Slavíková ze Střední zdravotnické školy v Karlových Varech s tím, že spolupráce se prolíná i opačným směrem. „V příštím školním roce zapojíme do naší výuky jako externí vyučující staniční sestru přímo z ostrovské nemocnice. V dalším školním roce plánujeme praxi jedné skupiny žáků přímo pod vedením odborné učitelky, znalé poměrů v nemocnici, která v ní pracuje jako sestra na částečný úvazek,“ doplňuje Jaroslava Slavíková.

Z karlovarské školy jezdí do Ostrova 20 žáků a studentů různých oborů - praktická sestra, diplomovaná všeobecná sestra, nutriční asistent, masér. Podle Jaroslavy Slavíkové hodnotí studenti praxi kladně i z toho důvodu, že je zde velký výběr oddělení, které v jiných zařízeních nejsou dostupné, jako je například psychiatrie, rehabilitace a JIP.

Studenti pomáhají na oddělení interního lékařství, dále oddělení rehabilitace, následné péče, ale také ve stravovacím provozu, kde sestavují dietní jídelníček pro pacienty s různými diagnózami. Jako poděkování za spolupráci sponzoruje nemocnice ve školách různé akce – platí studentům květiny, které dostávají při předávání vysvědčení, pokud jedou na exkurzi do nemocnice, tak dostanou zaplacený autobus.

Na praxi do Ostrova chodí i studenti Střední odborné školy energetické a stavební, obchodní akademie a střední zdravotnické školy Chomutov, kde lze vystudovat obor zdravotnický asistent – nově praktická sestra. Samozřejmě si zde plní povinnou praxi také studentky vyšších odborných škol, které studují obor všeobecná sestra a také studentky vysokých škol.

Jednou z nich je i Veronika Parimuchová, která je studentkou fyzioterapie na Západočeské univerzitě v Plzni. Momentálně má ukončený první ročník, jehož součástí je i měsíční souvislá odborná praxe, kterou si odbývá na rehabilitačním oddělení Nemocnice Ostrov.

„Zde jsem byla mile překvapena kolektivem fyzioterapeutů, a to jejich přístupem nejen k pacientům, ale i ke mně, jako k nováčkovi v oboru. Dostala jsem šanci, seznámit se se speciálními metodami, které využíváme ve fyzioterapii, vodoléčbě či elektroléčbě,“ uvádí Veronika Parimuchová.

Část své praxe strávila na oddělení NIP a DIOP, kde se jí nejvíce líbila možnost cvičit s pacienty v individuálních tělocvičnách a na lehátkách. „Ze zdejší spolupráce jsem byla tak nadšená, že jsem zde po ukončení praxe nastoupila jako brigádnice, a to i díky možnosti individuálního domlouvání směn. Mile mě překvapilo i platové ohodnocení,“ uzavírá.

Autor / zdroj: Markéta Singerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Jak bude vypadat svět za dvacet let? Karlovy Vary o tom diskutovaly s odborníky

Jak bude vypadat svět v roce 2040? A jak budou vypadat Karlovy Vary v tomto světě? To jsou dvě klíčové otázky, na které hledá odpovědi strategický tým

Post

Na Moskevské ulici vzniká zvýšený přechod pro chodce

Před budovou magistrátu na Moskevské ulici začaly práce na vybudování zvýšeného přechodu pro chodce.

Post

Studenti chtějí mít praxi v ostrovské nemocnici, je jich zde stále více

Ostrovská nemocnice v posledních dvou letech prohloubila a zintenzivnila spolupráci se zdravotnickými školami v regionu. Během školního roku sem chodí

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu