KULTURA / Hudba

Houslistka Eva Zavaro se představí v Karlovarském městském divadle

KARLOVY VARY

Karlovarský symfonický orchestr uvede ve středu 23. ledna v Karlovarském městském divadle pod taktovkou čestného šéfdirigenta Martina Lebela koncert, na němž se představí francouzská, velmi talentovaná houslistka Eva Zavaro.

Koncert uvede Sinfonietta Sergeje Sergejeviče Prokofjeva (1891 - 1953). Geniální skladatel s osobitými tvůrčími postupy, originální melodikou, instrumentací i citovým nábojem, který ovládl mnoho hudebních žánrů, napsal skladbu v roce 1909 a následně ji dvakrát upravil. Nejprve v roce 1914, finální podobu získala v roce 1929. Premiéra konečné verze se uskutečnila 18. listopadu 1930. Sinfonietta, uváděná poměrně zřídka, upomíná na známější dílo, známé jako Klasická symfonie.

Poté francouzská, velmi talentovaná houslistka Eva Zavaro provede Koncert pro housle a orchestr č. 2 Pierra Wissmera (1915 – 1992). Francouzský skladatel švýcarského původu není běžně uváděným a známým autorem. Uvedení Druhého houslového koncertu, který napsal mezi lety 1940 - 1942, je tak hodnotným nahlédnutím do tvůrčího světa skladatele, který po sobě zanechal značné množství děl. Zahrnuje devět symfonií, hudbu orchestrální, komorní, vokální a sborové skladby, hudbu pro divadlo, balety i hudbu filmovou. O svém houslovém koncertě, jenž je technicky velmi náročný, měl po jeho dopsání pochybnosti. Svému příteli se v dopise svěřil: „Nevím, jestli se stávám vůči sobě příliš náročným nebo klesá kvalita mých nápadů, ale čím více pokračuji v práci, tím více potíží se vynořuje. Kde je sladká lehkost mých počátků?” Koncert ovšem svědčí o plné zralosti svého autora.

Koncert vyvrcholí Symfonií č. 3 C dur Jeana Sibelia (1865 - 1957), finského národního skladatele. Jeho postavení ve finské kultuře je obdobné postavení našeho Bedřicha Smetany.

Za svou slávu vděčí Sibelius zejména svým orchestrálním skladbám, které lze rozdělit do dvou kategorií - symfonické básně a sedm symfonií, jež tvoří pilíře hudebního odkazu dvacátého století. Do symfonické hudby vnesl nové způsoby myšlení, zralá témata klasických dob nahradil stručnějšími motivy, které se mohly tvořit a přetvářet, shlukovat nebo dělit a přesto dohromady tvořit silnou živoucí hudební strukturu.

Třetí symfonie znamená v Sibeliově tvorbě přechod mezi prvními dvěma a následnými symfoniemi. Po premiéře Třetí symfonie 25. září 1907 bylo dílo vnímáno  ne jako posun ve skladatelově tvorbě, ale spíše jako projev poklesu inspirace. Teprve později začala být symfonie vnímána jako opravdu první „sibeliovská” symfonie s mnoha inovacemi v harmonii a melodickém vývoji díla, které se zde objevují v jeho tvorbě poprvé. Sibelius zde dosáhl úspěšně svého úsilí odpoutat se od dominantního vlivu německých, francouzských a ruských kompozičních stylů.

Francouzská houslistka Eva Zavaro hraje na housle od pěti let, ve čtrnácti již debutovala jako sólistka s Londýnským symfonickým orchestrem. Po absolvování pařížské Conservatoire National Superieur de Musique studovala na mnichovské Hoschule für Musik u houslistky

Julie Fischer, kterou od počátku obdivovala a nyní s ní i vystupuje. Eva Zavaro, držitelka řady cen z mezinárodních prestižních soutěží, vystupuje jako sólistka, i v řadě komorních těles. Kromě jiných je členkou klavírního kvarteta Quatuor Abegg a zakládající členkou Rotterdamské komorní hudební společnosti, francouzsko-nizozemského souboru, který působí po celé Evropě.

Karlovarský symfonický orchestr bude řídit čestný šéfdirigent KSO Martin Lebel. Absolvent Národní konzervatoře v Paříži v oborech kompozice a dirigování byl prvním francouzským dirigentem, který vroce 2003 získal první cenu v dirigování na mezinárodní Prokofjevově soutěži v Petrohradu. Od roku 2003 dirigoval mnoho francouzských i zahraničních orchestrů v Evropě a také v Jižní Americe, v České republice pak vedle Karlovarského symfonického orchestru spolupracoval s řadou předních orchestrů. Pravidelně vede mistrovské kurzy na Pařížské konzervatoři a trvale řídí L´Orchestre de Bretagne.

Martin Lebel je všeobecně respektovaný dirigent jak v rámci Francie, tak mimo ni. Ovládá rozsáhlý symfonický reperetoár, velké zkušenosti má rovněž jako operní dirigent. Jako významný představitel evropské a světové kultury s mimořádnými zásluhami o mezinárodní věhlas města Karlovy Vary byl Martin Lebel v roce 2014 oceněn udělením čestného občanství města Karlovy Vary. Poté, co odešel po čtyřletém působení u KSO z pozice šéfdirigenta, stal se čestným šéfdirigentem a s KSO dále pravidelně spolupracuje.


23.1., Karlovarské městské divadlo, 19.30 hodin

PROKOFJEV / WISSMER / SIBELIUS

SERGEJ PROKOFJEV: Sinfonietta č. 48

PIERRE WISSMER: Koncert pro housle a orchestr č. 2

JEAN SIBELIUS: Symfonie č. 3 C dur op. 52

 

Eva Zavaro – housle

Martin Lebel – dirigent

Popis:
Autor / zdroj: Lev Havlíček

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Post

V Karlových Varech bude promítat autokino

Karlovy Vary spustí první autokino ve městě. Projekce se budou odehrávat v unikátním prostředí místního mezinárodního letiště. Drive-in biograf bude v

Post

Čtenáři krajské knihovny mají přístup k elektronickým verzím novin a časopisů zdarma

Prostřednictvím služby PressReader si mohou registrovaní uživatelé Krajské knihovny Vary vybrat ze 7000 titulů, které vycházejí ve 120 zemích a 60 jaz

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu