SPORT / Běh

Popis:
10.3.2017

Na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary zbývá tisícovka startovních čísel

KARLOVY VARY

Něco málo přes dva měsíce zbývá do startu pátého ročníku Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary a kapacita závodu se plní velice rychle. Zbývá zhruba tisíc volných míst.

„Jsem přesvědčený, že všech 4 000 startovních čísel bude rozebraných dlouho před závodem,“ věří Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který stojí za vznikem celého půlmaratonu. V Karlových Varech se i letos poběží předposlední květnovou sobotu, přesněji řečeno 20. Start z nábřeží Osvobození si kromě půlmaratonců užije i dva a půl tisíce účastníků dm rodinného běhu. Hlavní závod navíc bude letos poprvé vysílat v přímém přenosu Česká televize.

Kromě špičkových vytrvalců ze zahraničí i České republiky se diváci mohou těšit také na řadu tuzemských celebrit. Karlovými Vary poběží kardiochirurg Jan Pirk, zpěvák kapely Skyline a fitness trenér Jakub Bína alias Jacob a coby vodič účastnic projektu Johnson & Johnson Women´s Challenge rodák z nedalekého Sokolova Dalibor Gondík. Největším jménem karlovarského závodu pak bude moderátor Leoš Mareš, ten běžecké boty opráší téměř po roce, když naposledy běžel Mattoni 1/2Maraton Olomouc.

Jeden z největších půlmaratonů v České republice je třetím závodem RunCzech běžecké ligy a každoročně na něj přijíždějí běžci z celé země i ze zahraničí. „V loňském roce utratilo 16 014 návštěvníků Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary ve městě více než 31 milionů korun. Jsme rádi, že náš závod může alespoň trochu pomoci místním podnikatelům a cestovnímu ruchu,“ říká koordinátor závodu Tomáš Mirovský s tím, že z Karlovarského kraje pochází něco málo přes třetinu návštěvníků závodu. Z jiných krajů České republiky loni přijelo 8 545 návštěvníků (53,5 %) a ze zahraničí 1 896 (11,8%). To znamená, že na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary přijíždí nejvíce zahraničních běžců ze všech regionálních půlmaratonů RunCzech běžecké ligy.

Tato čísla s povděkem kvituje rovněž Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů. To, že je sám výborný běžec, se už ví. Letos však svoji účast na půlmaratonu ještě povýšil. „Těším se na jubilejní pátý ročník karlovarského půlmaratonu, a to nejen proto, že opět přivede do centra Karlových Varů tisíce lidí, ale také jako amatérský běžec a pravidelný účastník. Letos to pro mě bude o to radostnější i těžší zároveň, protože budu v roli oficiálního vodiče na cílový čas hodinu padesát minut. Bude to pro mne zcela nový prožitek závodu, nebudu se snažit vylepšit osobní rekord 1:32, ale o to intenzivněji mohu vnímat atmosféru závodu a jedinečnost jeho trasy. Zároveň to pro mě představuje zodpovědnost vůči ostatním běžcům, motivovat je a navigovat v průběhu celého závodu na čas, který si vytkli jako cíl, často je to jejich velká životní výzva a splnění jejich snu,“ říká Petr Kulhánek. Na trati ho poznáte jednoduše – všichni vodiči jsou označeni velkou vlajkou a karlovarský primátor na ni bude mít napsáno 1:50.

Velkého počtu běžců a jejich doprovodu přijíždějících do Karlovarského kraje si je vědomá také hejtmanka Jana Vildumetzová. „Těší mě, že se opět po roce bude konat další ročník Mattoni 1/2Maratonu. Karlovarský kraj i letos ve spolupráci se společností RunCzech vyhlašuje soutěž o ceny „Vyhraj a běž“. Běžci, kteří odpovědí na tři soutěžní otázky, mohou získat 20 registrací na závod zdarma, každá z nich je v hodnotě 1 100 korun. Dále soutěžíme o 5 registrací na dm rodinný běh, jedna registrace platí pro čtyři členy rodiny. Jsem ráda, že se mi podařilo dojednat s organizátory pro letošek více registrací do soutěže, protože bych chtěla, aby se do této prestižní akce, kterou půlmaraton bezesporu je, zapojilo co nejvíce občanů, rodin s dětmi z našeho kraje. V loňském roce se půlmaratonu zúčastnilo téměř 4 000 lidí ze 44 zemí světa a já věřím, že zájem o tuto velkou sportovní událost i nadále poroste,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Kdo ze zahraničních běžeckých hvězd se na startu závodu v Karlových Varech objeví, zůstane ještě chvíli tajemstvím. Na startu však nebude chybět domácí stálice – sokolovská běžkyně Ivana Sekyrová. „Půlmaraton ve Varech jsem zatím běžela vždycky, i když loni to byl spíše klus, měla jsem dva týdny po maratonu. Mám karlovarský závod ráda a chci jej běžet i letos. Mám naběhané objemy, teď se budu zaměřovat na kvalitu a jsem sama zvědavá, co z toho bude,“ přemítá jedna z nejlepších českých běžkyň.

Závod v lázeňském prostředí si kromě návštěvníků z celé země i zahraničí samozřejmě nenechají ujít ani domácí běžci. O řadu z nich se trenérsky stará Miloslav Zítka, který stojí za projektem Rozběháme Vary! „Momentálně nás je asi čtyřicet, ale na pravidelné tréninky se nás schází kolem dvaceti. Skoro všichni naši členové půlmaraton poběží a už teď se na něj pečlivě chystají,“ podotýká trenér.

Pátý ročník karlovarského půlmaratonu se rozeběhne v sobotu 20. května a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic lázeňského města pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený dětem a jejich rodičům, nabízí 2 500 startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať. Registrace na dm rodinný běh i na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary jsou dostupné na adrese www.runczech.com. Také letos se poběží se zlatou známkou kvality IAAF, která znamená, že se Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary řadí po bok takových měst, jako jsou Berlín, Londýn nebo New York.

Organizátoři z týmu RunCzech v Karlových Varech kromě samotného půlmaratonu pořádají ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky se v Karlových Varech ve Smetanových sadech poběží ve čtvrtek 6. dubna. Neziskový projekt organizátorů RunCzech běžecké ligy má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice, což se rok od roku daří více a více. Registrace do Juniorského maratonu je navíc zdarma. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Bojan Nanković z týmu RunCzech. Dále už v podstatě stačí jen přihlásit tým na stránkách www.runczech.com/jmc a přijet na semifinálové kolo do Varů.

Autor / zdroj: Tadeáš Mahel

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Karlových Varech vyhořel bazar s nábytkem

Krátce po druhé hodině v noci oznámili hosté nedalekého hotelu, že nejspíš hoří v průmyslovém objektu v karlovarské čtvrti Rybáře.

Post

Zpestřete si výlet návštěvou karlovarské sklárny Moser

Pokud hledáte nezapomenutelný zážitek vhodný pro celou rodinu, pak je prohlídka sklářské huti pro vás to pravé. Za vůní vypalovaných dřevěných forem s

Post

Karlovy Vary vyhrály v Litvínově a jdou na první místo

Druhou polovinu baráže zahájila Energie na ledě Litvínova s dosti zamíchanou sestavou, tento tah se však trenérovi Pešoutovi náramně vyplatil.

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.wwwdesign.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu