AKTUÁLNĚ / Společnost

20.4.2011

V Karlových Varech se jednalo o osudu zdevastovaných lázní Kyselka, výsledek je zatím v nedohlednu

KARLOVY VARY

O osudu zdevastovaného areálu lázní Kyselka poblíž Karlových Varů jednali ve středu na Krajském úřadu Karlovarského kraje zástupci majitelů památky s pracovníky ministerstva kultury, kraje, památkáři a dalšími subjekty. O záchraně památky se ovšem opět nerozhodlo.

V průběhu jednání šokoval všechny přítomné svým prohlášením Petr Dostál, jednatel společnosti CTS Duo, která zdevastovaný areál lázní Kyselka vlastní. "Pokud Karlovarský kraj reálně prokáže, že dojde k záchraně lázní Kyselka, jsme připraveni tyto objekty kraji bezúplatně předat, i když jsme za ně před čtyřmi léty zaplatili 16 milionů korun," uvedl Dostál. "Pokud se tak nestane, rádi využijeme nabídek, které jsme dnes dostali od zástupců ministerstva kultury a památkářů, kteří nám slíbili pomoc při získávání dotace z havarijního fondu ministerstva kultury," konstatoval Dostál.

"Je potřeba podniknout okamžitě konkrétní kroky k tomu, aby se stabilizoval stav památky, je potřeba zajistit střechy, aby do objektu dále nezatékalo a dále se nerozpadal," komentoval jednání hejtman Josef Novotný.

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková uvedla, že ministerstvo je připraveno vlastníkovi památky maximálně pomoci při záchraně areálu lázní Kyselka. Ministerstvo má nástroje, kterými může podpořit získání dotace z fondů ministerstva.

Jednání ovšem vůbec neuspokojilo vedení Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, kteří celou akci iniciovali. "Ke konkrétnímu závěru při jednání rozhodně nedošlo, vlastník památky zatím nevyužil žádné možnosti, aby získal nějakou dotaci na záchranu památku, i když to mohl udělat již dříve. Nyní se nabídlo ministerstvo kultury s pomocí, ale pokud tato jednání budou pokračovat tímto tempem, nebude za rok už co zachraňovat, protože areál lázní Kyselka se sám od sebe zřítí," uvedl Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Na osud lázní mají odlišný názor i odborníci. Existují totiž rozdílné znalecké posudky na stav areálu. Podle jednoho je stav památky neudržitelný, nelze ji zachránit a je nutné objekt zbourat. Jiný posudek zase stanovil, že památka je v udržitelném stavu a je možné ji opravit.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Jak bude vypadat svět za dvacet let? Karlovy Vary o tom diskutovaly s odborníky

Jak bude vypadat svět v roce 2040? A jak budou vypadat Karlovy Vary v tomto světě? To jsou dvě klíčové otázky, na které hledá odpovědi strategický tým

Post

Na Moskevské ulici vzniká zvýšený přechod pro chodce

Před budovou magistrátu na Moskevské ulici začaly práce na vybudování zvýšeného přechodu pro chodce.

Post

Studenti chtějí mít praxi v ostrovské nemocnici, je jich zde stále více

Ostrovská nemocnice v posledních dvou letech prohloubila a zintenzivnila spolupráci se zdravotnickými školami v regionu. Během školního roku sem chodí

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu