AKTUÁLNĚ / Společnost

20.4.2011

V Karlových Varech se jednalo o osudu zdevastovaných lázní Kyselka, výsledek je zatím v nedohlednu

KARLOVY VARY

O osudu zdevastovaného areálu lázní Kyselka poblíž Karlových Varů jednali ve středu na Krajském úřadu Karlovarského kraje zástupci majitelů památky s pracovníky ministerstva kultury, kraje, památkáři a dalšími subjekty. O záchraně památky se ovšem opět nerozhodlo.

V průběhu jednání šokoval všechny přítomné svým prohlášením Petr Dostál, jednatel společnosti CTS Duo, která zdevastovaný areál lázní Kyselka vlastní. "Pokud Karlovarský kraj reálně prokáže, že dojde k záchraně lázní Kyselka, jsme připraveni tyto objekty kraji bezúplatně předat, i když jsme za ně před čtyřmi léty zaplatili 16 milionů korun," uvedl Dostál. "Pokud se tak nestane, rádi využijeme nabídek, které jsme dnes dostali od zástupců ministerstva kultury a památkářů, kteří nám slíbili pomoc při získávání dotace z havarijního fondu ministerstva kultury," konstatoval Dostál.

"Je potřeba podniknout okamžitě konkrétní kroky k tomu, aby se stabilizoval stav památky, je potřeba zajistit střechy, aby do objektu dále nezatékalo a dále se nerozpadal," komentoval jednání hejtman Josef Novotný.

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková uvedla, že ministerstvo je připraveno vlastníkovi památky maximálně pomoci při záchraně areálu lázní Kyselka. Ministerstvo má nástroje, kterými může podpořit získání dotace z fondů ministerstva.

Jednání ovšem vůbec neuspokojilo vedení Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, kteří celou akci iniciovali. "Ke konkrétnímu závěru při jednání rozhodně nedošlo, vlastník památky zatím nevyužil žádné možnosti, aby získal nějakou dotaci na záchranu památku, i když to mohl udělat již dříve. Nyní se nabídlo ministerstvo kultury s pomocí, ale pokud tato jednání budou pokračovat tímto tempem, nebude za rok už co zachraňovat, protože areál lázní Kyselka se sám od sebe zřítí," uvedl Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Na osud lázní mají odlišný názor i odborníci. Existují totiž rozdílné znalecké posudky na stav areálu. Podle jednoho je stav památky neudržitelný, nelze ji zachránit a je nutné objekt zbourat. Jiný posudek zase stanovil, že památka je v udržitelném stavu a je možné ji opravit.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Karlových Varech přibyly dvě nové rychlodobíjecí stanice pro elektromobily

McDonald´s pokračuje v rozšiřování sítě veřejných rychlodobíjecích stanic. Nově zprovozněná dvojice stojanů v Karlových Varech představuje již osmou l

Post

Farmářské trhy najdete opět v pátek u Tržnice

Více než dvě desítky stánků najdou návštěvníci farmářských trhů v pátek 25. května před Tržnicí v Karlových Varech.

Post

Muzejní noc v Karlových Varech

Muzeum Karlovy Vary je místem, kde v pátek 17. května začíná celorepublikový, již patnáctý ročník Festivalu muzejních nocí.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu